Strona główna  /  Lista porad  /  Znamiona
 

Znamiona

znamiona

Znamiona

Znamię barwnikowe  jest to zmiana występująca na skórze, zbudowane z komórek barwnikowych. Są to najczęściej owalne lub okrągłe plamki występujące na dekolcie lub plecach, mogą być porośnięte włosami. Człowiek na ciele może posiadać od kilku do kilkunastu znamion. Jest to uzależnione od uwarunkowań genetycznych i częstotliwości ekspozycji na słońce.


Od czego powstają pieprzyki/ pieprzyki wypukłe ?
Pieprzyki powstają w skutek działania promieniowania słonecznego. Nadmierna ekspozycja zwiększa ryzyko powstawania nowych zmian oraz przekształcania się dotychczasowych w groźniejsze stadia. Dużą role w powstawaniu znamion mają również predyspozycje genetyczne i fototyp skóry


Czy można usuwać pieprzyki (gdzie, za ile, w jakim terminie - lato, jesień, jakie są przeciwskazania) ?
Usuwanie pieprzyków często zabieg wykonywany jest ze względów estetycznych i wcale nie musi oznaczać zagrożenia dla zdrowia lub życia. Natomiast w przypadku podejrzenia, że Nasz pieprzyk stanowi zagrożenie nowotworu złośliwego skóry, należy udać się do lekarza specjalisty. W tym przypadku kierujemy się do dermatologa lub chirurga onkologa. Lekarz obejrzy dane znamię i w przypadku czerniaka znamię bezwzględnie należy usunąć. Znamię takie usuwane jest z kilkumilimetrowym marginesem, aby uniknąć przypadku pozostawienia komórek nowotworu w organizmie. Najlepiej zabiegom poddać się w okresie wiosny lub lata, ponieważ skóra nie może być opalana. Koszt usunięcia pieprzyka to około 200 złotych w zależności od zastosowanej metody. Przeciwwskazaniem do zabiegu są zakażenia wirusowe, bakteryjne i grzybicze w obrębie znamienia, okres ciąży i skłonność do keloidów.


Czy tak samo jest z pieprzykami na twarzy ?
Usuwanie pieprzyków ze względu na usytuowanie ich w widocznym miejscu jest powszechnie praktykowane. W przypadku kosmetycznego zabiegu unika się chirurgicznych metod ze względu na pozostawienie widocznej blizny. Jedną z najczęstszych metod usuwania pieprzyków jest laseroterapia. Laser Fraxel działa uszkadzając komórki skóry, w ten sposób pobudza ją do regeneracji. Stare komórki ulegają zniszczeniu a w ich miejsce powstają nowe. Mniej popularnymi metodami usuwania znamion jest kriochirurgia oraz elektrokoagulacja.


Jak chronić skórę skłonną do powstawania znamion barwnikowych?
W przypadku skłonności do powstawania znamion barwnikowych należy unikać nadmiernego opalania się, w szczególności należy unikać słońca w godzinach między 11 a 15. Zaleca się również stosowanie kosmetyków z filtrami UV.


Czy znamiona mogą być niebezpieczne?
Tak, zwykłe znamiona barwnikowe pod wpływem działania czynników predysponujących mogą przerodzić się w zmiany złośliwe. Istotne jest obserwowanie zmian.

Zobacz również:

podrażnienia po goleniu | nadmierne owłosienie | antyoksydacja

Produkty powiązane