Strona główna  /  Lista porad  /  Trądzik różowaty
 

Trądzik różowaty

trądzik różowaty

Trądzik różowaty

Jest ro choroba polegająca na występowaniu zmian rumieniowych, grudkowych i krostkowych w zależności od stadium choroby. Zmiany te występują na podłożu skóry łojotokowej. Rumień najczęściej dotyczy policzków i nosa. Obecne są również rozszerzone naczynia krwionośne. Trądzik różowaty występuje najczęściej u dojrzałych kobiet.


Czy trądzikiem różowatym można się zarazić ?
Nie, trądzik różowaty nie jest chorobą zakaźną. Jest to choroba występująca u osób z predyspozycją genetyczną lub osób z skłonnością osobniczą. Choroba charakteryzuje się występowaniem rumienia i teleangiekazji na twarzy. W cięższych przypadkach mogą występować grudki i krostki.


Czy przy trądziku różowatym można się opalać  i kąpać w basenie/ morzu ?
Nie, w przypadku trądziku różowatego nie wskazane jest korzystanie z kąpieli słonecznych i wody chlorowanej. Nie stosowanie się do tej zasady może powodować pogorszenia zmian wystękujących na skórze.


Jakie kremy stosować przy trądziku różowatym, czy zwracać wtedy uwagę również na rodzaj skóry ?
W przypadku trądziku różowatego czasami występuje również przesuszenie skóry. Należy wybierać preparaty dedykowane specjalnie dla skóry z trądzikiem różowatym. Pozwolą one na dostarczenie substancji aktywnych, które wspomogą leczenie. W celu oczyszczenia należy wybierać delikatne mleczka. Krem na dzień powinien zawierać wysoki filtr UV. Krem nocny powinien bazować natomiast na składnikach, które obkurczą naczynia i będą działać przeciwzapalnie.


Czy trądzik różowaty jest uleczalny ?
Trądzik różowaty jest przypadłością, która nie jesteśmy w stanie w pełni wyleczyć. Istotna jest w tym przypadku odpowiednia profilaktyka, która spowolni postępowanie choroby.


Co można stosować na trądzik różowaty oprócz kremów (tabletki) ?
W przypadku trądziku różowatego zaleca się również suplementów uszczelniających naczynia krwionośne. Są to często preparaty oparte na diosminię, hesperydynę oraz na witaminie C.


Czy przy trądziku różowatym można stosować peelingi ?
W przypadku trądziku różowatego należy zachować najwyższą ostrożność w przypadku peelingów. Można stosować delikatne peelingi enzymatyczne oraz peelingi oparte na polihydroksykwasach i kwasie azelainowym. Dodatkowo polihydroksykwasy będą wykazywały działanie obkurczające naczynka krwionośne, natomiast kwas azelainowy będzie działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

Zobacz również:

purifying mask | demakijaż olejem kokosowym | róża alpejska