Strona główna  /  Lista porad  /  Skóra łojotokowa
 

Skóra łojotokowa

skóra łojotokowa

Skóra łojotokowa

Skóra łojotokowa charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem sebum przez gruczoły łojowe. Najczęściej występuje u osób młodych. Skóra tłusta charakteryzuje się szarawym kolorytem oraz występowaniem zaskórników zamkniętych i otwartych. Zazwyczaj jest gruba, a jej powierzchnia błyszcząca. Skłonność do nadmiernego przetłuszczania skóry często wynika ze skłonności genetycznych oraz zaburzeń hormonalnych.


Co odróżnia skórę łojotokową od trądzikowej?
W przypadku skóry łojotokowej obserwuje się wyłącznie nadmierne wydzielanie łoju, natomiast skóra trądzikowa oprócz przetłuszczania charakteryzuje się również występowaniem stanów zapalnych i zaburzonym rogowaceniem.


Co to jest sebum?
Sebum jest to wydzielina produkowana przez gruczoły łojowe. Sebum jest wydzielane przez każdego człowieka, natomiast jego ilość i skład jest cechą osobniczą. Wydzielanie sebum jest uzależnione od wieku i funkcjonowania układu hormonalnego. Sebum pełni rolę ochronną dla skóry i włosów.


Jak ograniczyć wydzielanie sebum?
Wydzielanie sebum można ograniczyć poprzez odpowiednią pielęgnacje.  Na rynku są dostępne  kosmetyki ograniczające wydzielanie sebum.  W kosmetykach należy szukać takich składników jak kwas azelainowy, związki cynku, witamina B6, ekstrakt z drożdży i lnu oraz retinol.

Zobacz również:

krzemionka | samoopalacz | resweratrol

Produkty powiązane