Strona główna  /  Lista porad  /  Brak lipidów w skórze...
 

Brak lipidów w skórze...

brak lipidów w skórze...

Brak lipidów w skórze...

Coraz częściej mówi się o pielęgnacji skóry olejami roślinnymi. Jedni chwalą, że ich skóra jest nareszcie nawilżona i miękka inni boją się....

Lipidy są częścią sebum wydzielanego przez naszą skórę, jak również znajdują się w cemencie międzykomórkowym. Są niezbędne, ponieważ uszczelniają naskórek przed nadmierną utratą wody, zmiękczają skórę, wpływają na jej elastyczność i kolor. Obecnie coraz więcej osób ma problem z suchością skóry na skutek zaniku w niej lipidów. Przyczyny są różne od prozaicznych, spowodowanych nadużywaniem kosmetyków agresywnych, które niszczą naturalną barierę ochronną skóry, poprzez dietę ubogą w tłuszcze. Wiek coraz częściej nie ma tu znaczenia. Obecnie nie tylko kobiety po czterdziestym roku życia skarżą się na suchość skóry, ale również młode dziewczyny. Problem ten nie dotyczy prawie zupełnie panów, chyba że przesadzą z antybakteryjnymi produktami do mycia.

Kiedy w skórze brakuje lipidów, staje się ona cienka, szorstka o kolorze szaro - ziemistym, pojawia się nadwrażliwość i nadmierna suchość, widzimy różnicę w elastyczności. Suchość skóry towarzyszy nam cały czas, w dzień czujemy napięcie, rano jest ściągnięta, po umyciu nadwrażliwa czasami aż boli. Kosmetyki nawilżające nie pomagają, a boimy się nałożyć coś tłustego w obawie przed zatkaniem porów. Jeśli jesteś po 40tce to traktujesz to jako normę, jeśli jesteś młodsza zastanawiasz się co jest nie tak, ale niestety zmieniając kolejne kremy nie zauważasz prawdziwej przyczyny. Najczęściej nadmierna suchość jest spowodowana kosmetykami do makijażu, do oczyszczania oraz kremami które mają mnóstwo aktywnych składników nawilżających czy przeciwzmarszczkowych, a niestety pozbawione są dobrych lipidów.

Kiedy twoja skóra jest sucha zwróć uwagę  na produkty którymi wieczorem oczyszczasz skórę twarzy. Produkt do demakijażu powinien być lipidowy, tylko taki dobrze zdejmie ze skóry makijaż oraz zanieczyszczenia zebrane w ciągu dnia i nie będzie niszczył naturalnej bariery ochronnej skóry. Następnie oczyść skórę drugim preparatem dobranym do rodzaju i potrzeb skóry. Musi być delikatny, skóra po umyciu nie może być zaczerwieniona, podrażniona z uczuciem ściągnięcia. Powinna być gładka, miękka i nawilżona. Kupując kremy do skóry suchej zwróć uwagę na skład, krem powinien zawierać naturalne roślinne lipidy, ale tylko nierafinowane. Wysoka jakość tłuszczy to podstawa, tylko one mają właściwości odżywcze i nie zatykają porów. Stosuj też olejki zamiast kremu lub jako serum, ewentualnie jeśli jest bardzo zimno,  przed długim lotem samolotem, czy kiedy będziesz przebywać w suchym pomieszczeniu, na krem nałóż olejek. Wieczorem po nałożeniu olejku na skórę wykonaj automasaż. Masaż pobudzi krążenie, poprawi wchłanianie, pozytywnie wpłynie na elastyczność i nawilżenie skóry.  Zastanów się również nad produktami do makijażu, codzienne nakładanie fluidu, bardzo wysusza skórę. Fluid „wyciąga” z niej wszystko co możliwe, niszczy ją, jak dla mnie w równym stopniu co solarium. Zmiana podkładu na naturalny to najlepszy prezent dla skóry i dla ciebie. Skóra mniej będzie tracić wody w ciągu dnia, będzie gładka i nawilżona. Właściwie dobrane produkty do pielęgnacji to jedno, równie ważna jest dieta. W diecie powinny znaleźć się oleje roślinne, tłoczone na zimno, niestety o nich zapominamy. Nie stosujemy ich wcale, lub zbyt rzadko, nieregularnie. A dieta bogata w naturalne tłuszcze jest pokarmem dla naszej skóry, nie tylko na twarzy, ale na całym ciele. Więcej dobrych tłuszczy roślinnych w diecie, to mniej alergii, nadwrażliwości, suchości i problemów skórnych. Lepsze nawilżenie, elastyczność, kolor i najlepsze działanie przeciwzmarszczkowe.

Osoby młode, ze skórą mieszaną i tłustą nie powinny stosować olei, chyba że te o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym, balansującym. Przy nadmiernej pracy gruczołów łojowych dodatkowe lipidy nie są potrzebne. Ale nie powinny stosować produktów z alkoholem, agresywnych i wysuszających. Łatwo jest zniszczyć naturalną barierę ochronną i wpaść w „błędne koło łojotoku”. Im bardziej będziemy wysuszać, tym więcej skóra będzie produkowała łoju.

 

Dla dobrej kondycji skóry:

Olej z awokado zawiera między innymi:

  • komplet witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B9 - kwas foliowy)
  • witaminę A w postaci karotenów
  • witaminę E, C, D i K
  • komplet minerałów: magnez, mangan, żelazo, fosfor, potas, sód, cynk
  • kwasy tłuszczowe Omega-9 i Omega-6, które
  • lecytynę, skwalen
  • naturalne fitosterole

Jest wartościowym olejem do pielęgnacji skóry o działaniu regeneracyjnym i odżywczym i nawilżający. Ponieważ głęboko wnika w skórę umożliwia efektywny transport składników odżywczych przez warstwę naskórka do skóry właściwej. Stymuluje metabolizm kolagenu, wspomaga regenerację tkanki łącznej, przyspiesza proces gojenia ran i oparzeń, absorbuje promieniowanie UV, łagodzi stany zapalne, działa przeciwbakteryjnie, opóźnia widoczne oznaki starzenia i bardzo zmiękcza skórę. Polecany dla skóry suchej, dojrzałej, uszkodzonej ponieważ wzmacnia naturalną barierę ochronna skóry co wpływa na proces regeneracji i uszczelnienie naskórka.

Olej lniany zawiera między innymi:

  • Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT), stanowią materiał budulcowy błon wszystkich komórek naszego ciała, biorą udział w produkcji fosfolipidów, które pomagają utrzymać równowagę wodno-tłuszczową skóry czyli dbają o jej odpowiednie nawilżenie. Nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć, przez co muszą być dostarczone wraz z pożywieniem.
  • Witamina E zmniejsza procesy utleniania, wspomaga usuwanie z organizmu wolnych rodników, przyczyniających się m.in. do przyspieszania procesów starzenia skóry, działa ochronnie na lipidy skóry, wspomaga gojenie ran.

Olej z miąższu owoców rokitnika zawiera między innymi:

  • Antyoksydanty
  • Flawonoidy
  • Fitosterole
  • Aminokwasy
  • Kwasy organiczne ( szczawiowy, maleinowy, jabłkowy, winny)
  • Nienasycone kwasy tłuszczowe ( oleinowy, linolowy, linolenowy)
  • Mikroelementy – potas, żelazo, fosfor, wapń, krzem
  • Witaminy A,C,D,E,K,P, z grupy B
  • Prowitaminy

Olej ten doskonale sprawdza się w leczeniu wszelkich dolegliwości błony śluzowej żołądka – nadkwasota, wrzody, inne. Ma to znaczenie w przypadku pielęgnacji skóry, ponieważ często problemy skórne powiązane są ze stanem błony śluzowej żołądka. Spożywanie oleju z miąższu owoców rokitnika wpływa na nawilżenie błon śluzowych całego organizmu , w tym pośrednio działa na nawilżenie skóry od środka. Olej można stosować też zewnętrznie w celu nawilżenia skóry. Czytaj więcej…

Zobacz również: 

demakijaż olejem kokosowym | antyoksydanty w kosmetykach | krem z emolientami

 

 

 

Produkty powiązane