Strona główna  /  Lista porad  /  AROMATERAPIA
 

AROMATERAPIA

aromaterapia

AROMATERAPIA

Aromaterapia jest prostą metodą zapobiegającą wielu chorobom, pozwalającą w naturalny sposób dbać o zdrowie i samopoczucie, tonować emocje. Umysł i ciało traktuje jako jedność.


Słowo „aromaterapia” oznacza „terapię zapachem, aromatem”. Przy użyciu prostych metod zapobiega wielu schorzeniom. W aromaterapii wykorzystuje się czyste olejki eteryczne dla całej gamy zabiegów zdrowotnych i upiększających, jak również dla odczucia przyjemności.

Olejki eteryczne to naturalne aromatyczne mieszanki, które można znaleźć w korze, liściach, łodygach, nasionach, korzeniach oraz innych częściach roślin. Nie tylko nadają roślinom wyjątkowy zapach, ale chronią je przed szkodnikami, chorobami, drapieżnikami oraz biorą udział w procesie zapylania.

Aromaterapia jest prostą metodą zapobiegającą wielu chorobom, pozwalającą w naturalny sposób dbać o zdrowie i samopoczucie, tonować emocje. Umysł i ciało traktuje jako jedność. Zapachy olejków eterycznych mają niezwykle silny wpływ na nasze emocje, podczas gdy ich składniki oddziałują na nasze ciało. Dzięki niej możemy uniknąć zażywania syntetycznych lekarstw i mnóstwa innych substancji chemicznych.

Olejki eteryczne są bardzo ważnym komponentem naszych kosmetyków. To właśnie dzięki nim cenne składniki, takie jak oleje roślinne, ekstrakty ziołowe i hydrolaty, mogą wniknąć we wszystkie warstwy naszej skóry, odżywiając ją i lecząc. W oferowanych przez nas mieszankach współdziała kilka lub kilkanaście różnych olejków eterycznych. Ich połączenie daje znacznie lepsze rezultaty niż suma indywidualnych właściwości poszczególnych olejków.

40 milionów receptorów znajdujących się w naszym mózgu odpowiada za identyfikację cząsteczek (zapachów) przechodzących przez nasz nos. Badania dowodzą jednak, że rozpoznajemy zapachy nie tylko dzięki receptorom, lecz również przez określenie częstotliwości (drgania) cząsteczki.

Węch jest zmysłem chemicznym (obok zmysłu smaku). Dostarcza człowiekowi wielu istotnych informacji wpływających na jego zachowanie. Za jego pomocą testujemy środowisko, np. analizujemy powietrze, aby zidentyfikować zagrożenia (dym, gaz), otrzymujemy informacje o obecności pokarmu i innych osób. Zapachy, które czujemy wpływają na nasz nastrój, pamięć, dobór przyjaciół i partnerów, wpływają na układ odpornościowy i hormonalny.

Część komunikacji niewerbalnej (i podświadomej) odbywa się właśnie poprzez zmysł węchu. Informacje węchowe docierają do podwzgórza, które jest odpowiedzialne za utrzymywanie równowagi organizmu (homeostazy temperatury, wagi, ciśnienia krwi itd.) Zmysł węchu jest bezpośrednio związany z układem limbicznym w mózgu, który jest odpowiedzialny za przetwarzanie danych zmysłowych i podjęcie działania, za emocje i natychmiastową reakcję na niebezpieczeństwo.

W naszych kosmetykach stosujemy zasadę synergii, która jest bardzo istotna w aromaterapii. Prosta definicja synergii używana w aromaterapii oznacza współdziałanie dwóch lub więcej olejków eterycznych. W efekcie otrzymane rezultaty są o wiele lepsze i bardziej intensywne, niż suma indywidualnych właściwości poszczególnych olejków. Terapeutyczny efekt połączenia kilku olejków jest bez porównania silniejszy niż przy stosowaniu tylko jednego. W celach terapeutycznych można zmieszać ze sobą ponad dwadzieścia olejków eterycznych: uzupełniają się i wzajemnie wzmacniają.

Przeciwskazania i środki ostrożności

Olejki eteryczne są realnie, silnie działającymi substancjami. Dlatego przed ich zastosowaniem należy zwrócić uwagę na ewentualne czynniki ryzyka, takie jak:

alergia – w przypadku osób cierpiących na alergię, niektóre nawet dobroczynne składniki mogą powodować niepożądaną reakcję. Dlatego przed zastosowaniem kosmetyku należy wykonać próbę uczuleniową (nanieść preparat na niewielki fragment wewnętrznej strony przedramienia i odczekać 24 godziny).

W przypadku alergii na któryś ze składników naszego kosmetyku proponujemy opracowanie receptury indywidualnej, gdzie komponent uczulający zastąpimy innym.

ciąża - w trakcie jej trwania nie należy stosować olejków, które mogą mieć wpływ na mięśnie macicy, gospodarkę hormonalną i rozwój płodu. Olejki, których nie powinny używać panie w ciąży: jaśmin, gałka muszkatołowa, jałowiec, cynamon, mirra, cytronela, bazylia, drzewo cedrowe, majeranek, goździk, szałwia, cyprys, tymianek.

Jednocześnie stężenie olejków w naszych kosmetykach jest na tyle duże, aby były skuteczne oraz na tyle niskie, aby ich stosownie było bezpieczne dla ciężarnych.

fototoksyczność - niektóre olejki zwiększają wrażliwość skóry na światło słoneczne (lub solarium). Ekspozycja na słońcu po zastosowaniu tych olejków może spowodować pojawienie się plam na skórze, oparzenia i podrażnienia. Jeśli używany olejek jest fototoksyczny, należy unikać słońca przez 12 godzin po jego zastosowaniu. Olejki fototoksyczne: bergamotka, cytryna, grejpfrut, werbena, limonka, pomarańcza.

Przed użyciem jakiegokolwiek ekstraktu należy sprawdzić wszystkie przeciwwskazania dla jego zastosowania.

 

Kosmetyki Latoille5 w naszym sklepie.

Zobacz również:

makijaż naturalny | przetłuszczanie włosów | naturalny dezodorant