Strona główna  /  Lista porad  /  Holistyczne podejście do pielęgnacji
 
holistyczne podejście do pielęgnacji

Holistyczne podejście do pielęgnacji

Dojrzałe piękno wymaga odpowiedniego podejścia i rozbudzenia świadomości. Wiele zależy od nas, naszych nawyków, rutyny, postrzegania siebie i chęci do aktywności.

W  naszych rozmowach często przewija się temat wieku i czasu, wyznaczników młodości i dojrzałości. Wniosek najczęściej jest jeden, trzeba skupić się na pozytywach i otoczyć się troską bo przecież starzenie się przynosi wiele dobrego: większą pewność siebie, doświadczenie i mądrość życiową, zmysłowość, poczucie zgody i akceptacji z samym sobą. Czasu nie zatrzymamy, ale czy mając takie profity, naprawdę tego chcemy?
Starzenie to proces nieunikniony, ale patrząc na niego w kontekście skóry trudny do zaakceptowania. Ale nie martwcie się, jest moc! Wystarczy zwrócić swoją uwagę na kilka aspektów i uświadomić sobie, że holistyczne podejście naprawdę ma sens.

  • Pielęgnacja

Piękna cera w każdym wieku jest oznaką zdrowej bariery skórnej, która jest najbardziej zewnętrzną warstwą skóry. Wyobraź sobie tę warstwę jako ścianę z cegieł: cegły są komórkami skóry zwanymi korneocytami, a zaprawa pomiędzy nimi składa się z cząsteczek tłuszczu zwanych ceramidami. Silna i zdrowa bariera skórna skutecznie uszczelnia i nawilża skórę. Ale z wiekiem zapasy ceramidów w skórze ulegają stopniowemu wyczerpywaniu, co powoduje transepidermalną utratę wody, czyli całe to dobre nawilżenie i nawodnienie wyparowuje w wyniku nieszczelnej bariery skórnej. To prowadzi do ścieńczenia naskórka i pojawienia się drobnych zmarszczek. Wniosek - dbanie o dobre nawilżenie skóry to najlepsze działanie antystarzeniowe. Zadbają o to właściwie dobrane kosmetyki pielęgnacyjne, masaże i nieinwazyjne profesjonalne zabiegi rewitalizujące skórę.

  • Dieta

Odwodnienie, nadmierne spożycie cukru rafinowanego i brak składników odżywczych mogą przyczynić się do przedwczesnego starzenia się skóry. A badania sugerują, że nierównowaga wywołująca zapalenie w mikrobiomie jelitowym pojawia się również na skórze. Tak więc, fundament odmładzającego odżywiania, powinien bazować na kolorowych roślinach bogatych w przeciwutleniacze, włóknistych zielonych liściach i  zdrowych tłuszczach. Najczęściej jemy co najmniej trzy razy dziennie. Dlaczego nie skorzystać z tych trzech okazji, aby dokonać wyboru jedzenia, które pomoże zachować promienny wygląd skóry?

  • Styl życia

Ciągły stres, pośpiech, głos w głowie „muszę, muszę, muszę…”, zanieczyszczenie środowiska, jednorodny styl życia też bardzo przyspieszają starzenie się skóry. Dlatego tak ważne jest, aby relaks i odpoczynek, zacząć traktować jako istotne elementy odmładzania. Kiedy nauczymy się odprężać, redukować skutki stresu, zdejmować napięcie z mięśni, poczujemy przepływ energii w ciele, witalność i naturalną moc w sobie. Zwracam szczególną uwagę na mięśnie twarzy, które są ściśle powiązane z naszymi emocjami, popracujmy nad rozluźnianiem ich. Dojrzała twarz bez napięć, wygląda pięknie i młodo. Nauczmy się tego, to jest lepsze od botoksu.

Ania Grela

Zapraszam na konsultacje online w zakresie zdrowej pielęgnacji w ujęciu holistycznym.

Kontakt: porady@warsztatpiekna.pl, tel. 606 562 520