Strona główna  /  Lista porad  /  Fotostarzenie
 

Fotostarzenie

fotostarzenie

Fotostarzenie

Fotostarzenie jest procesem degradacyjnym skóry spowodowanym działaniem promieni UV. Objawia się występowaniem na skórze zmarszczek i  przebarwień. Skóra dotknięta starzeniem zewnątrzpochodnym jest sucha, szorstka oraz o zmniejszonej elastyczności. Obecne są również rozszerzone naczynia krwionośne i przerost gruczołów łojowych.  Stopień nasilenia zmian jest uzależniony od intensywności ekspozycji na słońce oraz cech indywidulanych.


Jakich partii ciała najczęściej dotyczy fotostarzenie?
Fotostarzenie skóry najczęściej jest obserwowane na twarzy, dekolcie oraz grzbietach rąk. Wystepuje na partiach najczęściej wystawianych na działanie słońca.


Jak zapobiegać  fotostarzeniu?
Celem zapobiegnięcia fotostarzenia należy unikać ekspozycji na słońce. Pomocne w tym przypadku będą preparaty zwierające filtry UV. Ich stosowanie powinno być regularne i odbywać się przez cały rok. Zasadne jest również włączenie pielęgnacji opartej na antyoksydantach.


Czy można zniwelować skutki fotostarzenia?
Tak, istnieje możliwość zmniejszenia skutków fotostarzenia. W tym przypadku należy zastosować kosmetyki oparte na kwasach np. na kwasie glikolowym. Natomiast  w kwestii przebarwień najskuteczniejszy będzie kwas kojowy. W terapii fotostarzenia pomocne będą również kosmetyki oparte na witaminie C oraz retinolu.

Zobacz również:

resweratrol | farbowanie włosów | tusz dla wrażliwych oczu