Strona główna  /  Lista porad  /  Cienie pod oczami. Jak z nimi walczyć?
 

Cienie pod oczami. Jak z nimi walczyć?

cienie pod oczami. jak z nimi walczyć?

Cienie pod oczami. Jak z nimi walczyć?

Zasinienia pod oczami sprawiają, że nasza twarz wygląda na zmęczoną i starszą niż w rzeczywistości, w konsekwencji na mało atrakcyjną. Problem dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, ciemne kręgi na dolnej powiece mogą pojawiać się z powodu zmęczenia, długiej pracy przed monitorem komputera, a także z powodu źle przespanej nocy. 

Najczęściej mają one podłoże genetyczne i jeśli zauważasz je u swojej mamy, to najpewniej Ty również zostaniesz ich posiadaczką za sprawą płytko unaczynionej skóry wokół oka. Są zazwyczaj koloru fioletowego, brązowego i odcieni pośrednich.

Istnieje przekonanie, że cienie pod oczami są wynikiem źle przespanej nocy, nie jest to jednak jedyna przyczyna drażniącej dolegliwości. Skóra wokół oczu jest bardzo cienka (czterokrotnie cieńsza od przeciętnej grubości skóry reszty ciała) i nie posiada ochronnej warstwy tłuszczowej, dlatego tak łatwo tam o widoczność naczyń krwionośnych. Siateczka naczyniowa ukazuje się jako zasiniona okolica twarzy, w okolicy oka dochodzi również często do zaburzeń w przepływie krwi czy limfy. Zasinione powieki mogą być też objawem alergii, chorób tarczycy, nadciśnienia tętniczego, anemii lub cukrzycy, mogą być również spowodowane problemami hormonalnymi. Inną, nienaczyniową przyczyną powstawania cieni jest hiperpigmentacja (nadmierne wydzielanie barwnika skóry – melaniny). Nadmierna produkcja melaniny w okolicy oczu powoduje, że skóra w tej okolicy ma ciemniejszą barwę od reszty skóry na twarzy.

Najpierw warto wykonać podstawowe badania takie jak morfologia krwi. Jeżeli już wykluczysz poważniejsze choroby, będziesz mogła spokojnie skupić się na zmniejszeniu lub usunięciu sińców pod względem tylko defektu kosmetycznego.  Jak zmniejszyć cienie pod oczami, zobacz nasze sprawdzone sposoby.

Dobór odpowiednich kremów pod oczy to podstawa pielęgnacji cieni pod oczami. Przydadzą ci się z pewnością kremy, żele i serum poprawiające krążenie limfy i krwi w tych okolicach (zazwyczaj są to kremy z kofeiną, wyciągiem z kasztanowca czy miłorzębu japońskiego), kremy chłodzące i nawilżające okolicę oczu. W codziennej pielęgnacji ciemnej skóry pod oczami sprawdzą się żele z wyciągami z alg, z zielonej herbaty, świetlikiem, witaminą C i witaminą K. Ta ostatnia znacznie obkurcza naczynia krwionośne, co daje dobre rezultaty przy tym problemie. Kosmetyki te warto trzymać w lodówce i aplikować schłodzone, bo wtedy mają silniejsze działanie. Pomocne okażą się również  dermokosmetyki z witaminą K oraz kremy z ekstraktami roślinnymi, które usprawniają krążenie, np. z zieloną herbatą, rumiankiem. Pamiętaj również o tym, by nie pocierać oczu.

Odpowiednie żywienie jest kluczem do poprawy kondycji Twojej skóry. Jedną z częstych przyczyn powstawania cieni pod oczyma wymienia się też anemię. Niedobór żelaza jest najczęstszym typem anemii i odpowiada ze niedostateczne dotlenienie tkanek. Staraj się często chodzić na spacery. Dzięki temu dotlenisz swoje ciało co także pomoże ci walczyć z męczącymi sińcami. Mogą na ich powstanie wpływać nawet pozornie niezwiązane zwyczaje – nierozsądna dieta, niedotlenienie i odwodnienie organizmu. Pij dużo wody, by usprawnić krążenie, unikaj soli i bardzo ostrych przypraw oraz dużej ilości alkoholu. Jedz zdrową żywność i zrównoważone posiłki, bierz witaminy. Jedz dużo warzyw i owoców - zwłaszcza kapustę, szpinak i wiele innych zielonych, liściastych warzyw - bierz suplement z witaminami, jeśli to potrzebne.

Skuteczne są również masaże tzw. liftingujące, które przyśpieszają odpływanie limfy spod oczu. Warto od czasu do czasu wybrać się do kosmetyczki na profesjonalny masaż, ale równie skutecznie jest poprawnie wykonany w warunkach domowych. Polega on na uciskaniu opuszkami palców dolnych powiek - koniecznie w kierunku od wewnętrznego kącika oka ku skroniom. Doskonałą metodą jest również zimny okład. Zimno przyspiesza krążenie krwi, wzmacniając ścianki naczyń krwionośnych. Osoby genetycznie obciążone cieniami pod oczami raczej się ich nie pozbędą, ale zwłaszcza im zaleca się regularne stosowanie dermokosmetyków i zimnych okładów, co odświeży i rozświetli skórę wokół oczu.

Nie można dokładnie stwierdzić dlaczego  zły sen lub nieprzespana noc, odbija się pojawieniem ciemnych cieni pod oczami, ale wszyscy wiemy, że cienie są tego następstwem. Sine podkówki pod oczami to najczęściej efekt przemęczenia. Naczynia krwionośne tracą zdolność rozszerzania się i kurczenia, a w efekcie gorzej utleniona, ciemniejsza krew prześwieca przez cienki naskórek dolnych powiek. Odkryj optymalny czas jaki potrzebujesz by się wyspać, zazwyczaj jest to od 7-9 godzin. Więc, jeśli chcesz pozbyć się ciemnych cieni pod oczami, musisz zredukować ilość stresu, spać więcej i przyjmować odpowiednie witaminy, żeby wesprzeć ogólne funkcjonowanie nadnerczy.

Zobacz również:

nadmierne owłosienie | farbowanie włosów | resweratrol