Strona główna  /  Lista porad  /  Jak powstają perfumy naturalne?
 
jak powstają perfumy naturalne?

Jak powstają perfumy naturalne?

Perfumy naturalne zawierają najbardziej wartościowe olejki eteryczne i absoluty. Dowiedz się, jak powstają te wyjątkowe formuły. 

Surowce

Tradycyjnymi surowcami wykorzystywanymi w perfumiarstwie są pąki kwiatów, aromatyczne żywice drzew, liście roślin, nasiona, ale również owoce i łodygi – zależnie od właściwości roślin, wykorzystuje się poszczególne jej części, by pozyskać cenne olejki.


Olejki i absoluty

Olejki eteryczne otrzymuje się poprzez destylację z parą wodną (pierwotnie przy użyciu alembiku) lub ekstrakcję. Obie te metody służą ostatecznie temu, by wyizolować pachnące substancje lotne z różnych części roślin. Absolut, inaczej olejek absolutny, to substancja otrzymana po oddzieleniu z właściwego surowca tzw. balastu. Właśnie w ten sposób  zatrzymuje się lotne związki wonne. Absolut jest niezwykle skoncentrowany i potrzeba ogromnej ilości surowca, by go pozyskać. Jego zapach ma też inny charakter niż zapach olejku eterycznego.

Formuła


Opracowanie formuły perfum to najbardziej tajemnicza część procesu - oprócz niezbędnej wiedzy - wchodzą tu w grę ważne czynniki związane z unikalnym, indywidualnym podejściem i rozumieniem tematu przez autora formuły.

Zapach


Gdy zapach już powstanie, znów powracają koncepcje - obrazy, inspiracje, odwołania, porównania.
Staramy się stworzyć coś dodatkowego wokół istniejącej, tajemniczej formuły.

Dojrzewanie perfum

Większość dostępnych na rynku perfum nie przechodzi etapu dojrzewania, wprost przeciwnie- wykorzystywane są przeróżne metody przyspieszające połączenie składników. W całym procesie nie chodzi jednak tylko o połączenie składników, lecz o dojrzewanie właśnie, które potrzebuje czasu. Tak, jak w przypadku wina. Podczas dojrzewania trwającego kilka tygodni, zachodzi szereg procesów chemicznych, które w efekcie sprawiają, że składniki łączą się w jedną całość, tracą swoją odrębność.

 

Odkryj naturalne perfumy Honorine...

Zamów zestaw próbek...